Bartłomiej Groicki

Bartłomiej Groicki, (ok. 1534-1605 r.), prawnik; autor wielu prac prawniczych, pierwszych w języku polskim; przystosował do potrzeb sądów polskich prawo magdeburskie.

Matki, które dzieci swe tracą albo zabijają, jako mają być karane

Białogłowa jeśliby która płód swój, który by już żywy był, a członki na nim było rozeznać, zabiła: ta według obyczaju, ma żywo być zakopana, a palem przebita. Wszakoż, przestrzegając tego, żeby druga za srogością takowego skarania, w desperacją nie przyszła, może być utopiona.

ma sąd od męczenia powściągnąć się, aż wszystko to obaczy, co ma być słusznie obaczono

Abowiem czasem najdzie tak niebacznie, niebogobojnie, a ukwapliwe sędzie, albo urzędniki, iż aby więźnia nie chować, pracej około niego nie mieć, albo chowając go nań nakładu nie czynić, wolą zarazem stracić dać, a czasem snadź i niewinnego, co nie ma być.

A sędziowie mają sądzić trzeźwo będąc, nie jedząc ani pijąc sądy odprawować.

A ponieważ w Koronie Polskiej, wszystki miasta, Wsi i szlachta, mają to uprzywilejowanie, że mogą sądzić na gardło złoczyńce, tedy każdemu co potrzeba wiedzieć, jako się w takich rzeczach ma zachować, aby nieskwapliwie, ale z bożą bojaźną, w takich rzeczach roztropnie a sprawiedliwie postępowali, chcąli bydź karania a gniewu bożego. Bo jako nie grzech złego stracić aby nie szkodził dobrym, tak niewinnego wszetecznie stracić wielki grzech jest.